LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - KOBIETY (kort ziemny)

Iga Świątek – Danielle Collins

2:1 6:1, 2:6, 4:1 (krecz)

31.07.2024, 16:44 • Suzanne Lenglen, Paryż (Francja) • Ćwierćfinał • Adam Ka

To już wszystko jeśli chodzi o tenisowe wrażenia na dziś jeśli chodzi o udział reprezentantów Polski, ale nie koniec jeśli mówimy ogólnie o rywalizacji na olimpijskich arenach w Paryżu. Dziękuję Państwu bardzo serdecznie za wspólnie spędzony czas i razem przeżywane emocje. Zachęcam jednocześnie z całego serca do śledzenia pozostałych relacji LIVE w serwisie Lajfy. Życzę wszystkim udanego wieczoru, dobrej nocy i do usłyszenia! (18:57:09)

Najważniejsze jest jednak to, że reprezentantka Polski Iga Świątek w tym starciu zwycięża choć zapewne wolalałaby raszynianka ten mecz dokończyć i w sposób sportowy zwieńczyć tę rywalizację!

Zdziwiła nas nieco ta sytuacja, bo jeszcze przed tym gemem Amerykanka poprosiła do swojego boksu fizjoterapeutkę z którą wcześniej zeszła z kortu na dłuższy moment. Po krótkiej rozmowie zaczęła rywalizację Amerykanka, ale dość szybko zrezygnowała podchodząc do francuskiego sędziego. Być może to uraz mięśniowy Collins, którego nie pokazywała rywalka Polki, ale mógł jej mocno dokuczać.

15-15

Kreczuje ten pojedynek Danielle Collins!

15-15

Teraz autowe zagranie piłki przez Collins po returnie.

0-15

Nie utrzymała piłki w grze Iga po dobrym returnie w wykonaniu Danielle.

4:1

Za moment serwować po zmianie stron będzie Iga Świątek.

4:1

Mamy triumf Collins w tym gemie, ale jeszcze sporo strat musiałaby odrobić Amerykanka. Gramy dalej w Paryżu po krótkiej przerwie. 4:1 dla Polki!

15-40

Jeszcze jedna wymiana grana przez Amerykankę, która w końcu pewnie przy swoim podaniu kroczy po pierwszego wygranego gema w secie trzecim.

15-30

Skutecznie gra w szybkiej akcji teraz Danielle Collins do narożnika kortu.

15-15

Odpowiada bardzo dobrym returnem Iga Świątek w tej sytuacji.

0-15

Celnym smeczem popisała się na początku tego gema Danielle.

4:0

Krótki moment przerwy i zmieniamy podającą.

4:0

Wygrywa tego gema Iga Świątek po ataku w siatkę ze strony Danielle Collins. 4:0 w partii trzeciej dla Polki!

40-30

Collins w pogoni za Świątek jeszcze raz punktuje w udanej wymianie. Nieznaczny aut Igi.

40-15

Walczy jeszcze dzielnie amerykańska zawodniczka Danielle Collins.

40-0

1:1; 3:0; 40-0 - Iga Świątek

40-0

Forhendowy winner w wykonaniu Igi Świątek i 40:0 w końcówce gema czwartego w secie trzecim dla Polki.

30-0

Jeszcze raz dociśnięta mocno podaniem Świątek jej przeciwniczka.

15-0

Rozbita mocnym serwisem rywalka przez polską tenisistkę.

3:0

Chwila dłuższej przerwy na korcie, aby obie zawodniczki mogły ze spokojem otrzeć pot i nawodnić organizmy. Po tym czas na zmianę stron oraz podającej.

3:0

Wymagające podanie odnotowała przed momentem Collins, ale wybroniła to zagranie Świątek i teraz już uderza w siatkę amerykańska zawodniczka. Jest kolejne przełamanie w wykonaniu Igi. Kroczy pewnie po półfinał olimpijskiego singla 23-latka!

40-15

Amerykanka pod siatką decyduje się na skrótowe zagranie, ale nie przechodzi ono na drugą stronę. Mamy więc dwa brejkbole dla Polki na podwójne przełamanie!

30-15

Iga Świątek pudłuje po przekątnej atakiem w aut. Daje ona teraz szansę swojej rywalce tym błędem.

30-0

Nie wytrzymuje w tej akcji i pudłuje w siatkę Danielle Collins. Wracają błędy do gry Amerykanki.

15-0

Doskonały skrót w wykonaniu Polki i słyszymy gromkie "Iga" z trybun zlokalizowanych przy korcie Suzanne Lenglen w stolicy Francji.

2:0

Zmieniamy podającą po tym gemie i gramy dalej.

2:0

W takich momentach pokazuje się swoją klasę i doświadczenie. Udane podanie Igi i przestrzeliła returnem w aut Danielle, co powoduje, że mamy prowadzenie 2:0 Igi w secie trzecim!

A-40

Udanie wbiega w kort i pod siatką punktuje celnie polska zawodniczka.

40-40

Zdenerwowała się teraz Świątek, bo jej zagranie idealnie odchodzące do prostej w lewą stronę szybowało w punkt, ale uderzyło w siatkę. Równowaga.

40-30

Return w aut na koncie Danielle Collins. Wymagające podanie Świątek sprawia, że Amerykanka popełnia błąd w ataku.

30-30

Drugi punktowy serwis w tym pojedynku na stronę Igi!

15-30

Nieudanie w siatkę gra akcją Polka.

15-15

Dobry serwis Polki z którym niezbyt dobrze radzi sobie rywalka.

0-15

Precyzyjnie pod siatką na pełnej koncentracji gra Collins w pierwszej akcji gema drugiego w secie trzecim.

1:0

Zmiana stron i podającej, ale po krótkiej przerwie na regenerację.

1:0

Jest przełamanie Igi Świątek na początku seta trzeciego. Długo trwał ten premierowy gem. Sporo ciekawych wymian, dużo emocji i zwrotów akcji, ale to Polka prowadzi 1:0!

A-40

Znów udanie returnem gra Świątek i w siatkę huknęła Collins. Drugi brejkbol w tym gemie na stronę Polki!

40-40

Doskonały return w wykonaniu reprezentantki Polski po podaniu przeciwniczki.

40-A

Przez środek grała w tej akcji amerykańska tenisistka i ustrzeliła piłką w brzuch Igę Świątek. Ucierpiała nieco Polka, ale może na szczęście kontynuować grę liderka światowego rankingu WTA kobiet.

40-40

Podwójny błąd serwisowy odnotowała Danielle Collins.

40-A

Dorzuca punktowe podanie Danielle Collins!

40-40

Pograła teraz na własnych warunkach Amerykanka.

A-40

Na moment wytrącona z równowagi Świątek, ale po chwili to Collins pudłuje daleko w boczny aut. Szansa na przełamanie dla zawodniczki z Raszyna!

40-40

W siatkę uderza teraz w tej akcji Danielle i gramy na przewagi w gemie pierwszym seta trzeciego.

30-40

Punktowy winner na koncie amerykańskiej zawodniczki. Podtrzymuje dobrą dyspozycję Collins.

30-30

1:1; 0:0; 30-30 - Iga Świątek

30-30

Doskonale pod siatkę dobiega na ślizgu i punktuje Polka.

15-30

Znalazła świetnie przestrzeń w narożniku kortu Danielle Collins i trafiła nie do obrony.

15-15

Już jest po 15. Solidne podanie zaserwowała Amerykanka.

15-0

W dobrej akcji Iga Świątek przy podaniu ze strony rywalki.

2:6

Odważnie gra w tej wymianie do narożnika kortu Danielle Collins i nie dobiegła do piłki Iga Świątek na tyle swobodnie, aby ją przebić na drugą stronę. 6:2 w secie drugim dla Amerykanki, która wraca do gry wyrównując stan spotkania na 1:1. W Paryżu będzie się jeszcze działo!

40-A

Wyrzuca swój atak daleko w aut po prostej Iga Świątek i teraz wracamy do setbola dla reprezentantki USA!

40-40

Błędne zagranie 23-letniej Polki.

A-40

Długa wymiana, ale ciągle pod kontrolą miała tę akcję Polka, która teraz spod siatki mocno wbija piłkę w kort.

40-40

Kapitalnie do narożnika kortu kieruje swój atak Collins i mamy remis po 40.

A-40

Po bardzo dobrym podaniu Igi Świątek return w daleki aut wykonuje Danielle Collins.

40-40

1:0; 2:5; 40-40 - Iga Świątek

40-40

Znakomicie przed momentem w akcji ofensywnej Świątek i jest znów po 40.

40-A

Mamy brejkpointa i pierwszego w tym starciu setbola na stronę Danielle Collins!

40-40

Solidnie zagrała w tej wymianie Amerykanka i zmuszona do błędu Iga.

40-30

Świetne podanie Polki i wraca na prowadzenie Polka.

30-30

Polska tenisistka w udanej akcji ofensywnej i jest po 30.

15-30

Doskonale returnuje serwis przeciwniczki Amerykanka.

15-15

Bardzo dobry winner w wykonaniu Collins.

15-0

Udany serwis Igi na wejście w gema numer 8 i nie radzi sobie w defensywie Amerykanka.

2:5

Chwila odpoczynku dla obu stron i po zmianie połów mamy podania Igi.

2:5

Asem kończy swojego gema serwisowego zawodniczka z USA. Pewnie zmierza ona po wygraną w secie drugim i wyrównanie w meczu!

15-40

Jeszcze jedna akcja zakończona punktem na korzyść Danielle Collins.

15-30

Skuteczna teraz już w swojej grze ofensywnej Amerykanka.

15-15

Teraz już błąd w grze atakiem zalicza Collins.

0-15

Świetnie w pierwszej wymianie gema siódmego przy swoim podaniu gra atakiem w róg kortu Amerykanka.

2:4

Utrzymuje serwis Iga Świątek i jest drugi gem w jej dorobku w secie drugim!

40-30

Udany bekhend na koncie 23-letniej raszynianki.

30-30

Pomyłka w ataku Igi Świątek i to rzadko zdarzało się w tym pojedynku Polce, a teraz robi to coraz częściej.

30-15

Na ciało rywalki serwuje Iga i nie radzi sobie z tym zagraniem Collins.

15-15

1:0; 1:4; 15-15 - Iga Świątek

15-15

Świetnie teraz Iga Świątek zagraniem powrotnym po returnie punktuje.

0-15

Do linii końcowej posłany atak w wykonaniu Collins.

1:4

Dłuższa chwila odpoczynku dla obu zawodniczek i po zmianie stron podawać będzie raszynianka.

1:4

Returnuje atak w siatkę Polka i prowadzi 4:1 Collins!

0-40

Czysto uderza piłkę rakietą Iga, ale to nie sprawia, że piłka przedostaje się na drugą stronę. Kolejna siatka po ataku Świątek.

0-30

Amerykańska tenisistka teraz zagraniem pod nogi Igi sprawia, że Polka myli się w aut.

0-15

Zaczyna od punktowego podania w tej sytuacji Danielle Collins!

1:3

Sprawna zmiana podającej i kontynuujemy ten mecz.

1:3

Jest pierwszy zwycięski gem przy nazwisku Igi Świątek w secie drugim. Teraz może coś w jej grze drgnie. Udana ostatnia akcja grana atakiem do linii bocznej!

40-15

Znów bardzo dobrze posłała podanie Iga Świątek.

0-15

W siatkę po niezłym returnie Collins atakuje piłkę w tej wymianie Świątek.

0:3

Zmiana stron i podania. Podawać piłki będzie teraz Iga Świątek.

0:3

Dopina swego w gemie trzecim Danielle Collins, która zwycięża znów zasłużenie!

30-40

Walczy do samego końca Polka, która doskonale teraz pod siatką gra nie do obrony dla przeciwniczki.

15-40

Zmuszona do błędu amerykańska tenisistka przez Polkę.

0-40

Jeszcze jeden punktowy serwis Amerykanki!

0-30

Sfrustrowana nieco Polka gra teraz w akcji prosto w siatkę.

0-15

Świetne podanie i as na koncie Collins. Znakomicie gra w ostatnich wymianach ta tenisistka!

0:2

Zmieniamy podającą i kontynuujemy grę.

0:2

Trudne zagranie ze strony Danielle Collins i nieczysto trafia rakietą w piłkę Iga Świątek, co sprawia, że wygrywa drugiego gema w secie drugim 31-latka. Jest to jej pierwsze przełamanie w tej grze i prowadzenie 2:0 dla zawodniczki z USA!

15-40

Trudne zagrania posyłała jedna i druga zawodniczka, ale to w końcu Collins zadała decydujący cios w narożnik pola punktowego. Mamy dwa brejkpointy na stronę Amerykanki!

15-30

Punktowy serwis Igi!

0-30

Kłopoty Igi Świątek, która nieco wyrzucona na lewą stronę kortu nie przebija piłki na drugą stronę siatki.

0-15

Forhendowy winner gra teraz Amerykanka Danielle Collins.

0:1

Zmiana stron i podającej, ale najpierw chwila odpoczynku po tym trudnym gemie pierwszym seta drugiego.

0:1

Niewiele brakowało i Collins nie zdążyłaby do piłki zagranej przez Świątek tuż za siatkę. Po chwili Amerykanka przebija po taśmie, a nie zdołała już uratować piłki Iga. Wygrywa pierwszego gema przy swoim podaniu 31-latka, ale nie było jej łatwo!

40-A

Return w siatkę posłany przez Igę Świątek.

40-40

Swobodna zmiana kierunku w narożnik kortu w wykonaniu Igi i punktuje Polka.

40-A

W ważnym momencie posyła punktowe podanie reprezentantka USA!

40-40

Teraz to udanie returnem gra Świątek, a Collins uderza w siatkę. Znów mamy remis 40:40.

40-A

Porozrzucane po korcie zawodniczki grają cios za cios, ale skuteczniejsza Amerykanka, która zmusiła do kolejnego ataku w siatkę Polkę.

40-40

Gramy na przewagi. Jest 40:40. W siatkę zagrała teraz Iga.

40-30

W aut wyrzucony atak przez Danielle Collins, a to zapewne efekt zagrania piłki pod nogi ze strony Igi Świątek. Szybka okazja na przełamanie dla liderki rankingu WTA!

30-30

Pierwszy w tym starciu podwójny błąd serwisowy zalicza Collins.

15-30

Teraz już w siatkę psuje zagranie 31-letnia reprezentantka Stanów Zjednoczonych.

0-30

Podająca piłkę Amerykanka ponownie punktuje.

0-15

Udana pierwsza wymiana drugiej odsłony gry w wykonaniu Danielle Collins.

6:1

Przepuszcza to zagranie Świątek, bo returnem po długości w aut przestrzeliła Collins. Świetna seria serwisów Polki i Iga prowadzi w tym meczu 1:0 po wygranej w secie pierwszym rezultatem 6:1!

A-40

Jeszcze jeden atak w siatkę notuje Danielle Collins i to sprawia, że mamy piłkę setową dla 23-letniej Polki!

40-40

Serwuje na ciało rywalki Świątek i ta myli się w siatkę. Po 40 i gra na przewagi w końcówce gema siódmego przy podaniu Igi. Obronione brejkbole przez Polkę.

30-40

Nieudany return gra Danielle Collins i naciska Polka na Amerykankę.

15-40

Dobrze teraz Iga Świątek, która nieco zaskakuje przeciwniczkę udanym zagraniem w kort z tej pozycji.

0-40

W aut wyrzuca swoje zagranie po długości Polka i mamy serię trzech brejkpointów dla Collins!

0-30

Agresywnie w tej wymianie Danielle Collins walczy jeszcze o powrót do rywalizacji w secie pierwszym. 30:0 dla Amerykanki.

0-15

Punktuje jako pierwsza przy podaniu Igi jej rywalka z USA.

5:1

Być może pora na ostatnie podania Świątek w secie pierwszym.

5:1

Kapitalny return Igi, a tym samym po chwili otwiera się przed nią cała lewa strona kortu, którą wykorzystuje precyzyjnym atakiem w sam narożnik. Podwójne przełamanie Polki. Imponująca gra Igi jak na ten moment!

40-30

Wyrzucony return 23-latki z Raszyna po udanym serwisie Collins.

40-15

0:0; 4:1; 40-15 - Iga Świątek

40-15

Zaryzykowała w tej wymianie Polka, która z powietrza od razu decyduje się na atak po wejściu w kort. Dobra decyzja 23-latki i dwa brejkbole na jej stronę!

30-15

Teraz już lepiej returnem gra Iga i wymusiła tym samym błąd na przeciwniczce.

15-15

Świetnie serwuje Amerykanka i po przebiciu Polki dobiega do siatki Collins punktując celnym uderzeniem w kort.

15-0

W aut spod siatki zmuszona niemalże do błędu Danielle Collins.

4:1

Zmieniamy strony i podającą, ale najpierw przerwa na korcie dla obu zawodniczek.

4:1

Czwarty punkt z rzędu w tym niełatwym gemie mimo, że miała Iga Świątek podania po swojej stronie. W aut przestrzelił teraz Danielle Collins i mamy pierwsze słynne: JAZDA! Z ust Igi Świątek wersja jest niepodrabialna i o to właśnie chodzi. 4:1 dla Polki!

40-30

0:0; 3:1; 40-30 - Iga Świątek

40-30

Świetnie do linii końcowej kortu gra w tej wymianie Iga Świątek na kontrze po forhendowym slajsie Amerykanki.

30-30

Z powodzeniem gra w tej wymianie Iga Świątek i mamy już po 30.

15-30

Serwuje teraz Polka na ciało Amerykanki i Collins oddaje pierwszy punkt w tym gemie błędnym uderzeniem.

0-30

Seryjne pomyłki w grze Igi i 30:0 prowadzi Amerykanka.

0-15

Świątek gra teraz piłkę w górną część siatki i zaczyna swoje serwisy błędnie.

3:1

Zmieniamy podającą i gramy dalej.

3:1

Pierwszy gem w tym secie i meczu wygrany przez Collins!

15-40

Pomyłka polskiej zawodniczki i aut po długości kortu w wykonaniu 23-latki.

15-30

Zmyliła kierunkiem zagrania piłki Iga Świątek swoją przeciwniczkę i pierwszy punkt na koncie Polki w tym gemie.

0-30

Skutecznie serwuje Collins rozbijają defensywne zagranie Igi.

0-15

Udanie zaczyna grę w gemie czwartym Amerykanka, która wyrzuca nieco Igę Świątek.

3:0

Krótka przerwa na odpoczynek dla tenisistek, a po niej zmiana stron i podania.

3:0

Kolejny bardzo udany gem przy swoim podaniu zalicza Polka. Pewne prowadzenie 3:0 w secie pierwszym raszynianki!

40-15

W siatkę zagrywa nieudanie Iga Świątek.

40-0

Kolejne błędy w grze amerykańskiej zawodniczki.

30-0

Nieudanie w akcji pod siatką Collins, która przebija, a odpowiada celnym zagraniem po prostej w róg kortu Świątek.

15-0

Szybko przejęła inicjatywę na korcie pod siatką Iga i zmusiła rywalkę do błędu w postaci autowego przebicia.

2:0

Czas na podania najlepszej rakiety świata.

2:0

0:0; 2:0 - Iga Świątek

2:0

Świątek jest bardzo konsekwentna w swoich poczynaniach i niemalże bezbłędna. Bardzo dobrze gra Polka i szybko przełamuje rywalkę!

40-15

Autowy atak Amerykanki po długości kortu i mamy dwa brejkpointy na stronę Igi!

30-15

W siatkę zagrywa teraz piłkę Danielle Collins.

15-15

0:0; 1:0; 15-15 - Iga Świątek

15-15

Kopia akcji sprzed chwili, ale tym razem gra celnie Świątek z prawej do lewej strony kortu.

0-15

Nieznacznie, ale w boczny aut posyła swoje zagranie w tej wymianie polska zawodniczka.

1:0

Zmiana strona i podania przez zawodniczki oraz czas na nieco dłuższą przerwę, aby otrzeć pot.

1:0

Szybko i pewnie wygrywa swojego pierwszego gema serwisowego 23-latka z Raszyna!

40-15

Bekhend i winner w wykonaniu Polki.

30-15

Udanie Danielle Collins wygoniła nieco w bok Igę Świątek i otworzyła jej się przestrzeń, ale huknęła ostatecznie w aut.

15-15

W siatkę posyła swoje zagranie w tej akcji Iga Świątek.

15-0

Pierwszy serwis Polki i od razu autowy return po długości kortu w wykonaniu Amerykanki.

0:0

Nieco dłuższa ta przerwa na zamykanie dachu, bo na moment kort opuściła jeszcze Danielle Collins, która właśnie wbiega z powrotem i lada chwila ruszamny. W tym czasie Iga Świątek zajrzała do notatek w swoim zeszycie. Kapitalne obrazki, gdy najlepsza tenisistka świata w taki oto sposób przygotowuje się do gry!

Zawodniczki już niemalże przygotowane do gry i kiedy poszły jeszcze nawodnić organizmy i otrzeć pot okazało się, że organizatorzy zadecydowali o odsłonięciu dachu. To zatem delikatna przewaga na stronę Polki, która nie do końca lubi grać na kortach krytych.

Przypomnijmy, że sędzią tego meczu jest Francuz Damien Dumusois.

Gra będzie dziś toczyć się przy zamkniętym dachu. Tenisistki już po losowaniu sędziowskim w trakcie rozgrzewki. Serwis wygrała Iga, a więc to ona będzie zaczynać!

Obie zawodniczki właśnie wychodzą na kort. Jako pierwsza Amerykanka Danielle Collins, a już teraz gromkie powitanie odnotowuje Polka Iga Świątek. Trybuny niemalże wypełnione po brzegi.

W dotychczasowych meczach Olimpiady Świątek pokonywała w każdym meczu swoje rywalki w dwóch setach kolejno eliminując: Rumunkę Irinę-Camelię Begu, Francuzkę Dianę Parry oraz Chinkę Xiy Wang. Z kolei Danielle Collins prowadząc po secie pierwszym 1:0 w starciu z Niemką Laurą Siegemund wygrała poprzez krecz w drugiej odsłonie pojedynku, ograła także 2:1 Dunkę Caroline Wozniaczki i wyeliminowała Kolumbijkę Osorio także rezultatem 2:1. Wyniki mogą wskazywać na nieco większe zmęczenie turniejem Amerykanki, ale z pewnością na tym poziomie decydują już tylko detale.

Polka ma 23-lata i jest praworęczną zawodniczką mierzącą 176 centymetrów wzrostu. O dwa centymetry więcej mierzy Amerykanka, która 13 grudnia będzie obchodzić 31. urodziny. Collins jest praworęczną tenisistką, która ma na koncie znacznie więcej lat spędzonych na światowych kortach od Igi, ale jeśli chodzi o potencjał i aktualną formę, to z pewnością Świątek jest w tej rywalizacji znaczącą faworytką.

Początkowo pojedynek z udziałem Igi Świątek w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w grze pojedynczej zaplanowano na godzinę 12:00, ale dopiero kilka minut temu zakończył się pojedynek Hiszpana Carlosa Alcaraza i starcie z udziałem Polki rozpocznie się około godziny 16:35. Rywalką najlepszej rakiety świata w rankingu WTA jest Amerykanka Danielle Collins.
Cześć! Mecz startuje o 16:35.